Znajomość swoich predyspozycji, naturalnych talentów czy sposobu reagowania w trudnych sytuacjach pomaga, wiadomo. Jedni korzystają z tej wiedzy zawodowych zmian, inni do polepszenia swoich relacji. Może to być też bazą do akceptacji tego, co się dzieje. Niejednokrotnie byłam świadkiem, kiedy po omówieniu wyników testów dociekliwy i początkowo podejrzliwy badany z zaskoczeniem przyznawał, że „to ma sens” i podejmował konkretne działania, żeby zmienić swój sposób pracy czy podejścia do ludzi wokół.
„Byłem sceptyczny, przyznaję. Po omówieniu testu nabrałem chęci do zmiany nawyków i uważam, że warto go zrobić niezależnie od momentu w karierze”.
Testy pomagają, co do zasady, zobaczyć, jak jest. Czasem pomagają też dowiedzieć się, dlaczego lub jak. Warto jednak pamiętać, że żaden test nie jest remedium na całe zło tego świata.
Bardzo często ludzie zadają mi dwa pytania. Pierwsze brzmi:
1. Który test mam sobie zrobić?
No i tu odpowiadam jakże oryginalnie: to zależy. Bo to trochę jak z pakowaniem się na wycieczkę – nikt Ci nie odpowie na pytanie, co masz zabrać, póki nie określisz, gdzie i po co jedziesz. Ja też nie wiem, na czym Ci zależy, co chciałbyś zmierzyć i podejrzeć u siebie. Jedni robią testy, bo lubią sobie poczytać, jacy są fajni, inni – by poszukać swoich silnych (lub słabych) stron, jeszcze inni – żeby coś poprawić. A Ty?
Drugie pytanie, które słyszę równie często, brzmi:
2. Dlaczego Ty robisz ludziom FRIS® a nie inny test?
Certyfikowałam się z tego narzędzia z kilku powodów. Ogólnie rzecz biorąc dlatego, że mocno wierzę w jego skuteczność, która polega na:
a) dość szybkim zdaniu sobie sprawy gdzie jestem
b) przejściu osoby przetestowanej do działania
Moja wiara nie jest niczym metafizycznym, tylko ma podwaliny w praktyce i doświadczeniach. Gdy boli mnie ząb, idę do stomatologa, nie diagnozuję się w kierunku ogólnym. Ogólnie to ja jestem zdrowa. Tak samo jest z testami. Każdy mierzy coś innego. Clifton StrengthsFinder, czyli popularny test Gallupa bada talenty, Reiss Motivation Profile motywatory, MTQ48 odporność psychiczną. Nie to, jaki czy jaka jesteś.
Zatem 5 powodów, czemu FRIS®
- Bo zamiast podawać ogólny opis sposobu zachowania lub typ osobowości (jak robią to narzędzia oparte na teoriach Junga), FRIS®, opierając się na psychologii poznawczej, daje konkretne i praktyczne informacje o mechanizmach myślenia i ich konsekwencji w działaniu.
- Bo jest łatwo wytłumaczalny, zrozumiały, nie przegadany pseudomądrościami
- Dlatego, że jasno opisuje reakcje, które są dla badanego najbardziej naturalne i swobodne, i dotyka:
- sposobów myślenia (jak to działa, jak postrzegam świat)
- strategii rozwiązywania problemów
- strategii podejmowania decyzji i osiągania celów (jak do tego podchodzę, gdzie mam silne strony i jestem najbardziej skuteczna)
- Bo każdy trener FRIS® ma etyczny obowiązek odbycia sesji informacji zwrotnej ze swoim klientem, co gwarantuje badanemu dobre zrozumienie wyniku, poznanie zależności i wiedzę o tym, jak zdiagnozowany człowiek może swój potencjał wykorzystać
Jest jeszcze jeden, bardzo ważny powód. FRIS® to narzędzie, które pomaga skuteczniej zarządzać zespołem i realizować projekty. A ja lubię widzieć sens i efekty. Ale o zespołowej przydatności narzędzia opowiem w kolejnym wpisie.